امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آب انبار باسیلیکا استانبول Istanbul Basilica Warehouse

آب انبار باسیلیکا استانبول یکی از مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری استانبول ترکیه می باشد . این مکان دیدنی در 150 متری جنوب غربی ایا صوفیه واقع شده است که از بناهای باشکوه و دارای قدمت استانبول می باشد . آب انبار باسیلیکا به قدری بزرگ و با شکوه است که این امکان وجود دارد گرشگران بعد از تماشای آب انبار این تصور را داشته باشند که اینجا کلیسایی برای عبادت می باشد . آب انبار به دستور امپراطور بیزانسی در سال 532 بعد از میلاد ساخته شد . 138 متر طول و 64 متر عرض دارد و مساحتی حدود هزار متر را داراست . اب انبار باسیلیکا قدر است که 80 هزار متر مکعب آب را می باشد .

 آب انبار باسیلیکا استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای ساخت این مکان تاریخی زحمات زیادی کشیده شده است از 336 مرمر 9 متری ، 12 ردیف 8 ستونه به فاصله 5 متر ازیکدیگر تشکیل شده است . شنیده شده که عمده این ستون ها از بازیافت مصالح ساختمانی قدیمی در فرآیند اسپولیشن و مصالح باقی مانده از ساخت ایاصوفیه ساخته شده اند . با اینکه اینجا یک مکان گردشگری بشمار می رود همیشه مورد توجه بازدید کنندگان نبوده است . در واقع قببل از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها این مکان بسته شد و از جانب مقالات بالا مورد غفلت قرار گرفت . حدود یک قرن بعد در سال 1543 پژوهشگران فرانسوی مشغول به مطالعه روی این مکان باستانی شدند . مردم محلی ادعا میکردند که میتوانند با ظرفی از کف خانه های خود به آب انبار دسترسی داشته و آب آن را بالا بکشند ژیلیوس تصمیم گرفت و به یکی از خانه ها رفت و توانست از آنجا آب بیرون بکشد اما با این حال مقامات عثمانی باز هم توجهی به این مکان نشان ندادند و کم کم آب انبار باسیلیکا 3 مرتبه مرمت شد و در اواخر سال 198. لجن هایی که در مکان وجود داشت را خارج کردند و مکان را تمیز و قابل بازدید کردند . برای اینکه آب جریان داشته باشد و به مرداب تبدیل نشود ماهی های کپور درون آب قرار دادند امروزه به مقدار کمی آب در اینجا وجود دارد .

 آب انبار باسیلیکا استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از چیزهایی که در بدو ورود به اینجا خواهید دید سرهای برعکس قرار گرفته در زیر ستون هاست که که به شکل سر مدوسا از دوران روم باستان میباشد . پژوهشگران معتقدند که این سرها بدلیل استحکام ستون ها قرار گرفته اما افسانه هایی در این باره به گوش می رسد . افسانه قدیمی از وجود سر برعکس مدوسا در زیر ستون ها از این قرار است که یکی از 3 خواهر گورگون که افریته هایی در اسطوره شناسی در دنیای زیر زمینی زندگی میکردند خدای دریا پوسایدون عاشق او شد . هنگامی که پوسایدون در معبد آتنا با او همبستر شد آتنا خشمگین شد و صورت مدوسا را وحشتناک و موهایش را به افعی تبدیل کرد . در آن زمان باور داشتند نگاه مدوسا افراد را به سنگ تبدیل می کند و به همین خاطر در گذشته برای محافظت از ساختمان خود مجسمه ها و نقاشی های گوناگونی استفاده می کردند و در اینجا از سرهای مدوسا نیز برای محافظت از آب انبار استفاده شد و سر اور را برعکس گذاشتند تا نگاه او کسی را به سنگ تبدیل نکند .

 آب انبار باسیلیکا استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای رزرو تور استانبول با هواپیمایی سالی گشت تماس حاصل فرمایید .