امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

-جدید-تنگه-بسفر-استانبول-برای-عبور-عبران-پیاده.jpg

در طول دهه گذشته، برای شهروندان استانبول ترکیه پروژه های بسیاری ارائه گردید که برای آن ها تردد در اطراف شهر و دو طرف تنگه بسفر را میسر می سازد. یکی از آخرین پروژه های عملیاتی شده تونل کبتش-یوسکو است که شهروندان استانبول و گردشگران تور استانبول میتوانند در زیر بستر دریا پیاده روی کنند.

شهروندان استانبول در حال آماده شدن برای یکی دیگر از پروژه های تونل زیرزمینی هستند که به آنها فرصت رفت و آمد در عرض تنگه بسفر را میدهد و این پروژه توسط شهرداری استانبول آغاز گردیده است. مردم استانبول در گذشته تجربه راه رفتن در عرض تنگه بسفر را که به سال 1954 برمیگردد داشتند، زمانی که توده عظیمی از یخ برای رسیدن به دریای سیاه از تنگه بسفر استانبول عبور کرده بود. زمستان آن سال با وجود سرمای شدید و محدودیت عبور وسایل نقلیه در تنگه مردم استانبول از راه رفتن در عرض تنگه بسفر بر روی یخ ها لذت می بردند. به علاوه که هر ساله شرکت کنندگان دو ماراتن از دویدن بر روی تنگه بسفر استانبول از طریق پل شهدای 15 جولای از منظر دیدنی تنگه بسفر لذت میبرند.

اولین گام تونل کبتش-یوسکو وصل کردن قسمت آسیایی به قسمت اروپایی شهر استانبول ترکیه از زیر دریا می باشد. مناقصه حفاری برای این پروژه از طرف شهرداری استانبول انتخاب گردیده و به عنوان یکی از مهم ترین ها پروژه ها در این دوره می باشد. حفاری های این تونل توسط کشتی های حفاری تحت نظارت می باشد. طول تونل 2 کیلومتر می باشد که 20 متر زیر دریا ساخته می شود و شامل دو طبقه، طبقه اول برای پیاده روی و دوچرخه سوران و طبقه پایینی برای عبور ماشین های برقی میباشد.

به محض آنکه که پروژه تونل در سال 2019 میلادی به اتمام برسد ، سرویس دهی آغاز میگردد. مردم میتوانند بعد از پیاده شدن از مترو مارمارای بوسلیه تونل و یک پله متحرک از سمت آسیایی به سمت اروپایی استانبول ترکیه عزیمت کنند و خود را به وسایل حمل و نقل عمومی در ان سوی تنگه بسفر استانبول برسانند.

راه های ارتباطی برای عبور از تنگه بسفر

 

پل سلطان سلیم استانبول

-سلطان-سلیم-استانبول.jpg

این پل در یک مراسم بزرگ با حضور رئیس جمهور (رجب طیب اردوغان) و وزیر کشور ترکیه در 26 اوت بازگشایی شد. پل سلطان سلیم استانبول سومین پلی است که قسمت آسیایی را به قسمت اروپایی استانبول متصل می کند. این پل در بخش شمالی تنگه بسفر قرار دارد و به نام پادشاه قرن 16 ، سلطان سلیم عثمانی نام گزاری گردیده است. میزان عوارض برای خودروها در صورتی که از سمت اروپایی به سمت آسیایی بروند حدود 12 لیر می باشد و برای مسیر برعکس هیچ هزینه ای دریافت نمی گردد. طول پل سلطان سلیم استانبول 2,164 متر می باشد و حدود 1,408 متر در بالای تنگه بسفر معلق می باشد که طولانی ترین پل معلق جهان است و دارای 8 خط بزرگراهی و دو خط راه آهن است که هزینه ای حدود 3 میلیارد دلار بابت این پروزه صرف شده است.

 

تونل اورآسیا استانبول

-اورآسیا-استانبول.jpg

تونل اورآسیا در مدت زمان 4 سال ساخته شده است و حدود 1,3 میلیارد دلار هزینه در برداشته است. این تونل مکمل بزرگراه مارمارای استانبول می باشد و در خدمت خط Kazlıçeşme-Göztepe است که یکی از پر ترافیک ترین معابر استانبول است. در ضمن تونل اورآسیا استانبول 100 دقیقه زمان سفر را به 15 دقیقه کاهش می دهد و 5,4 کیلومتر از مسیر 14,5 کیلومتری در زیر بستر دریا واقع شده است.

تونل مارمارای

به عنوان یکی از پروزه های غیر عملی در استانبول ترکیه ، این پروژه همراه با یک جشن بزرگ در نودمین سالگرد جمهوری ترکیه افتتحاح گردید. این تونل با فناوری های مجهز به عنوان عمیق ترین تونل جهان ساخته شده است. تونل مارمارای استانبول در عمق 55 متری از سطح زمین بنا شده است و 13,6 کیلومتر طول دارد که 9,8 کیلومتر از آن با فناوری تونل های بتنی ساخته شده است و مابقی طول تونل با سایر فناوری های روز. هزینه کل این پروژه حدود 4.5 میلیارد دلار بوده و راه آهن موجود در تونل یکی از ویژگی های این تونل می باشد که توسط دو ایستگاه Ayrilikçesmeو Kazliçesmeقسمت آسیایی را به قسمت اروپایی ستانبول ترکیه متصل می کند.

پل بسفر و شهدا 15 ژوئیه استانبول

-تنگه-بسفر-استانبول.jpg

اولین پل ساخته شده بر تنگه بسفر با هدف اتصال دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول ترکیه به یکدیگر می باشد و به پل بسفر معروف می باشد. نخستین پلی است که بر روی تنگه بسفر استانبول در سال 1973 ساخته شده است و ساخت وساز ها از سال 1970 میلادی با هزینه ای حدود 516 میلیون دلار آغاز شده بود. این پل 1560 متری نه تنها قابلیت عبور به خودروهای شخصی را می دهد بلکه وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل اتوبوس ها و مینی بوس ها می توانند از روی آن عبور نمایند. همچنین مسافران تور استانبول می توانند برای عبور از پل از متروباس ها با قیمت حدود 3 لیر استفاده نمایند.

پل سلطان محمد استانبول

-سلطان-محمد-استانبول.jpg

این پل در سال 1988 میلادی و با هزینه ای بالغ بر 130 میلیون دلار بنا شده است. این پل در زمان اوج ترافیک شهر استانبول بازگشایی گردید و اجازه تردد اتوبوس ها و سایر وسایل نقلیه را میدهد. هدف از ساخت پل عبور کامیون های بزرگ بود برای جا به جایی های کالا از سایر شهرستان ها به استانبول تردد دارند.

کشتی های مسافری استانبول (فری بوت)

-فری-بوت-استانبول.jpg

کشتی ها و لنج های مسافری یکی از رایج ترین راه های عبور و مرور از تنگه بسفر استانبول است که می توان ترافیک را پشت سر گذاشت. مدت زمان عبور و مرور با فری بوت ها از قسمت آسیایی به اروپایی حدود 20 تا 30 دقیقه می باشد.