امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

-ورزش-های-سنتی-استانبول-ترکیه.jpg

فستیوال فرهنگی ورزشی قومی با هدف ترویج ملی ورزش های سنتی میباشد، از جمله اسب سواری برعکس قزاقستانی،کشتی آغشته به روغن و... در استانبول ترکیه برگزار شد و هر ساله میزبان گردشگران تور استانبول می باشد. این فستیوال در زمین گسترده از جنس شن و ماسه در حومه منطقه شلوغ اروپایی شهر استانبول به نام Kucukcekmece برگزار شد و سوارکاران و اسب ها در همه جا با لباس سنتی و اسب ها به صورت آرایش شده سنتی دیده میشوند و پسر رئیس جمهور ترکیه بلال اردوغان به عنوان فرماندار شهر عهده دار برگزاری این جشنواره فرهنگی و قومی و ملی از طرف کنفدراسیون جهانی ورزش های محلی می باشد.

 

این جشنواره با حضور تیم هایی از کشور ترکیه،کشورهای ترک زبان و دیگر کشورهای همسایه که ورزش با قدمت صد ساله ملی دارند برگزار شد و تا جایگزینی برای ورزش های جدید مانند فوتبال، گلف و هر ورزش مدرن شناخته شده ای باشد. هنگام برگزاری این جشنواره هزاران گردشگر تور استانبول برای تماشا این فستیوال به شهر زیبای استانبول میروند.

این جشنواره از 26 تا 28 ماه اوت برگزار گردیده و 20 تیم از سراسر جهان برای رقابت در 11 رشته مختلف ورزشی در شهر استانبول گرد هم آمدند. از کشور قرقیزستان سوارکاران سنتی آنها برای گرفتن یک بز یا پوست بز از روی زمین به رقابت میپردازند و همچنین کشتی گیران نیمه عریان غوطه ور در روغن ترکیه که باید بر یکدیگر فایق آیند. تیراندازی با کمان از روی اسب و پیاده که جز سنت های عثمانی یاد میشود از نکات برجسته این جشنواره است. احیا بازی تخته نر و مراسم ازدواج در روز تولد از دیگر سنت های این جشنواره می باشد.

بلال اردوغان در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه خاطر نشان کرد هدف از برگزاری این جشنواره معرفی سنت های نسل قبل به نسل جدید می باشد و در استانبول ترکیه ما باید ارزش های فرهنگی خود را زنده نگه داریم. همچنین ایشان گفتند قدرت های بزرگ در ترکیه به دنبال این هستند که سنت های قدیمی را از یاد مردم ببرند و ما باید این سنت ها را دوباره زنده نگه داریم. ورزش های سنتی نه به خاطر قدیمی بودنشان بلکه برای جلب توجه دوباره مردم به آنها ارزشمند هستند.

اردوغان گفت ترکیه توسط قدرت های خاص قبل و بعد از کودتای نافرجام ترکیه مورد حمله قرار گرفت و ما به دنبال بهبود روابط و اتحادمان با کشورهای همسایه از طریق این جشنواره ها هستیم. همچنین ایشان فرمودند کنفدراسیون ورزش های سنتی نه تنها احیای ورزش های سنتی ترکیه بلکه ورزش های سنتی در کل جهان را بر عهده دارد و از اهداف این جشنواره زنده نگه داشتن سایر سنت ها از قبیل موسیقی،صنایع دستی،رقص و... می باشد.

در مجموع 35 چادر سنتی بزرگ در محیط و مجموعه بزرگ برای جشنواره تعبیه شده است و قسمت های مختلفی از قبیل دکه مواد غذایی با انواع غذاهای آسیای میانه،آناتولی،تنقلات سنتی ، کارگاه های آموزشی برای بافندگی سنتی و سفال کاری ،زیورآلات و... در آنها در نظر گرفته شده است. و این نمایشگاه و جشنواره برای گردشگران تور استانبول در نوع خود جالب خواهد بود.