بلندترین پل معلق جهان در استانبول،پل سلطان سلیم - 5.0 از 5 بر اساس 1 رای

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

-پل-معلق-جهان-در-استانبول.jpg

پل سلطان سلیم استانبول، سومین پل ارتباط دهنده آسیا و اروپا

ساخت و ساز پروژه عظیم و بزرگ پل معلق سلطان سلیم استانبول ترکیه در تاریخ 29 مه سال 2013 میلادی آغاز شده و برای بار سوم قسمت آسیایی را به طرف اروپایی شهر استانبول متصل میکند. این پل که یکی از بخش های مهم بزرگراه مرمره است حدود 3 میلیارد دلار هزینه برای ساخت ان صرف شده است. پل سلطان سلیم در تاریخ 25 آگوست سال 2016 میلادی طبق پیش بینی ها با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، آقای ییلدیریم نخست وزیر، اسماعیل قهرمان و مهمانان داخی و خارجی و گردشگران تور استانبول افتتاح گردیده شد.

نخست وزیر ترکیه اشاره کرد که این پل یک کار با شکوه از هنر و ایده بوده و فقط یک پل نیست، بلکه وجود هشت خط بزرگراه و دو خط ریلی در وسط پل با مجموع 10 خط و همچنین وسیعترین و بلندترین پل معلق جهان میباشد و طراحی آن نسبت به دو پل قبلی معلق استانبول متفاوت بوده است. این پروژه ترکیبی با هر دو سیم کشی عمودی و افقی بوده و دارای ویزگی های منحصر بفردی میباشد.

این پل که بخشی از بزرگراه شمالی استانبول با طول 217 کیلومتر را تشکیل میدهد، موقعیت مناسبی برای عبور وسایل حمل و نقل از قسمت شمالی تنگه بسفر استانبول را داراست و می تواند نسبت به کاهش ترافیک بخصوص برای گردشگران تور استانبول موثر باشد.

پل معلق سلطان سلیم استانبول که در یک رکورد زمانی 27 ماهه و 9 ماه زودتر از برنامه زمانی پیش بینی شده به اتمام رسیده است میتواند در صنایع حمل ونقل بین المللی دارای رکورد جهانی در مدت زمان ساخت باشد. این پل طبق قرارداد ساخت و بهره برداری بدون استفاده از هرگونه منابع عمومی تامین مالی شده است و امید است ترافیک سنگین استانبول و مشکلات زیست محیطی را بکاهد. در هنگام اجرا پروژه با هدف حفظ محیط زیست نزدیک به سیصد هزار اصله درخت به مکان های دیگری منتقل شدند و همچنین حدود 10.000 درخت در اطراف جاده و پروژه کاشته شدند.

این پروژه نه تنها با کمک کمپانی ها و ادارات و صاحبان شرکت ها ساخته شده است بلکه با کار،ذهن خلاق و مهندسان تماما ترکی انجام شده است. بیش از 6500 کارگر و مهندس ترکیه ای مجدانه بصورت شبانه روزی در ساخت پل کار کرده اند. این پل با طول 2164 متر که دارای هشت خط بزرگراهی و دو خط ریلی که با دو برج در دو طرف پل به ارتفاع های 322 و 318 متر این پل را به بلندترین و طولانی ترین پل معلق در جهان تبدیل کرده و شاهد حضور و بازدید گردشگران تور استانبول میباشد.