امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مسجد آبی استانبول Blue Mosque in Istanbul

یکی از قشنگترین بناهای ترکیه ، مسجد سلطان احمد یا همان مسجد آبی است به دلیل کاشی های آبی رنگش ، به مسجد آبی شهرت یافته است . این بنا با تفاوت بسیاری که از بناهای دیگر دارد با عظمت و شکوه خود توجه میهمانان تور استانبول را به خود جذب کرده است . این بنا از مکان های مشهور شهر استانبول در قرن هفدهم به دستور سلطان احمد تاسیس شد که پس از فوت وی آن مسجد را مسجد سلطان احمد نام گذاشتند .

مسجد آبی استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تعداد زیادی از توریست ها برای تماشای انعکاس رنگ آبی آسمان بر بدنه مسجد ، به شهر استانبول سفر می کنند. نمای مسجد آبی رنگ نیست اما انعکاس آسمان گاهی مواقع آن را آبی نشان می دهد . البته نام مسجد آبی فقط مربوط به دیواره های خارجی و انعکاس رنگ آبی آسمانی بر روی گنبدها نیست زیرا داخل مسجد ، با کاشی های آبی تزئین شده است . سقف مسجد آبی از ۲۰ هزار کاشی آبی رنگ تزیین شده است که نمونه ای از طراحی مدرن قرن شانزدهم می باشد . داخل مسجد ۲۶۰ پنجره روشن به کار رفته است که مسجد را به خوبی در طول روز روشن  و پر نور کرده است . در قرن هفدهم شیشه هایی که در این پنجره ها به کار رفته بود با کیفیت رنگی بود که انعکاس نورشان بر زمین مسجد ، زیبایی دل انگیزی را پدید می آورد اما متاسفانه پس از مدتی شیشه ها تغییر پیدا کرد و کیفیت آن ها کمی کاسته شد.

مسلمان آنچه در بازدید از مسجد به چشم می‌خورد معماری بینظیر و ترکیب رنگ‌ ها و آیات قرآنی هست . در ساخت مسجد از گنبد های کوچک و بزرگ استفاده‌ شده است اما گنبد های اصلی دارای 33 متر قطر و 44 متر ارتفاع می‌باشد .

مسجد آبی استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مسجد آبی استانبول

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای رزرو تور استانبول با آژانس سالی گشت تماس حاصل فرمایید .